Zaczynamy od maski samochodu:
1 wiersz - 9 modułów
2 wiersz - 10 modułów
3 wiersz - 11 modułów
4 wiersz - 12 modułów
5 wiersz - 11 modułów
6 wiersz - 12 modułów
7 wiersz - 11 modułów
8 wiersz - 12 modułów
9 wiersz - 11 modułów
10 wiersz - 12 modułów
11 wiersz - 11 modułów
12 wiersz - 12 modułów
13 wiersz - 9 modułów (wkładanych "lewą stroną" - rysunek poniżej)
Drugie zdjęcie pokazuje jak należy wkładać kolejne elementy zaczynając od początku maski (tak postępujemy wykonując całe autko). Na Kolejnym zdjęciu pokazałam dwa moduły: ten z lewej tzw. "lewa strona", a tez z prawej - "prawa strona".
I tak powinien wyglądać lewy górny róg maski.
Teraz będziemy robić łączniki maski auta z siedzeniami. Będziemy dodawać teraz moduły tylko na dwóch skrajnych modułach z lewej i z prawej strony.
Najpierw dodajemy 1 moduł łączący dwa poprzednie, następnie dodajemy dwa moduły. I później znowu 1, później 2 i tak robimy razem 16 rządków tworząc "słupek", który powinien się kończyć na dwóch modułach.
Zaczynamy tworzyć fotele w aucie.
Pierwszy rządek foteli liczy 8 modułów (zielony kolor). Znajduje się on w tym samym rzędzie co zakończyliśmy nasze słupki. W kolejnym rzędzie dodajemy jeden moduł na słupek i 9 modułów, które łączą poprzednie, a dwa skrajne zielone moduły łączą siedzonka ze słupkami. I kontynuujemy to dalej, tak jak wygląda na zdjęciu. Będziemy na przemian dodawać 12 lub 11 modułów.
Tył samochodu zaczynamy od zrobienia dwóch słupków: 1 moduł, 2 moduły, 1 moduł, 2 moduły, 1 moduł i 2 moduły. Następnie między te słupki dodajemy 9 modułów, z których te moduły najbardziej zewnętrzne łączymy jednym modułem z naszymi słupkami. W kolejnym rzędzie dodajemy 12 modułów, następnie 13 modułów, 12 modułów i w ostatnim rządku dodajemy 9 + 2 moduły, gdzie te dwa skrajne moduły (jak widać na zdjęciu) obejmują trzy moduły z poprzedniego rzędu.
Tył samochodu z resztą auta łączymy w ten sposób: (3 ostatnie moduły ze słupków od tylu auta wchodzą na 2 ostatnie moduły słupków w części z siedzeniem).
Dorabiamy część siedzenia. Ma ona 5 rzędów:
I rząd - 6 modułów
II rząd - 7 modułów
III rząd - 7 modułów
IV rząd - 8 modułów
V rząd - 7 modułów
Łączenie części siedzeń z pozostałą częścią:
widok "od przodu"
widok "od tyłu"
Oto co otrzymaliśmy:
Naszemu autu nadajemy kształt, tzn w miejscach gdzie mają znaleźć się koła, wyginamy nasz model, tworząc połówkę ósemki.
Wykonujemy dach:
Wykonanie dachu zaczynamy od zrobienia dwóch "słupków". Każdy rządek składa się z jednego modułu, nakładanego na poprzedni. I tak nakładamy na siebie 13 modułów.
Następnie do środka (między słupki) dodajemy 6 modułów, które łączymy razem ze słupkami modułami w kolejnym rzędzie. I tak robimy dalej 9 rzędów po 9 modułów.
Następnie robimy sobie osobno 5 słupków składających się z 16 modułów nakładanych jeden na drugi. Następnie doczepiamy je do naszej części dachu umieszczając je po środku. Na brzegowych modułach robimy znowu słupki składające się naprzemiennie z 1 lub 2 modułów, aż powstanie nam 16 rządków.
Skoro mamy już dach gotowy, to należy go teraz przymocować do reszty auta. Najpierw przyłączamy dach do przodu auta, za pomocą słupków:
Wyginamy nasz daszek na kształt dachu Garbusa:
I łączymy go z tyłem auta w następujący sposób:
I mamy już prawie całe autko.
Widok z boku
Widok z przodu
Teraz czas na koła.
Na początek musimy mieć 6 czarnych i 6 białych modułów (pierwszy rząd) i 12 czarnych - drugi rząd. Łączymy je w ten sposób, że te w pierwszym rzędzie wkładamy do tych w drugim rzędzie "lewą stroną". łączymy razem cały okrąg. Następnie dodajemy jeszcze dwa rzędy po 12 modułów i na końcu mocno ściskamy i nadajemy odpowiedni kształt.
Koła łączymy razem nakładając je na patyczek (u mnie patyczek po lodzie) lub na rurkę zwiniętą z papieru.
Na "górze" koła (tam gdzie będzie się ono stykało z autkiem) umieszczamy trochę kleju. Na kołach umieszczamy nasz szkielet samochodu i jak tylko klej zaschnie to autko mamy gotowe.
Mam nadzieję, że ten kursik trochę Wam pomógł w samodzielnym wykonaniu autka z origami modułowego. W razie jakiś niejasności proszą pisać, a postaram sie odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania :)
Miłej pracy:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz